Koszty wynajmu lokalu użytkowego – od czego zależą?


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nie jest najłatwiejszą sprawą. Większość osób, która nie ma na co dzień z tym do czynienia, uważa, że nie ma nic lepszego niż bycie sobie samemu szefem. Prawda jest jednak zgoła inna – posiadając pod sobą pracowników, trzeba dbać o wiele istotnych spraw. Trzeba na przykład zapewnić im dogodne miejsce pracy, które spełnia wszelkie normy BHP. Wielu przedsiębiorców decyduje się wynająć lokal użytkowy, w którym otworzy biuro firmy. Rzadko kiedy zdarza się, że dana firma posiada na własność jakiś budynek. Takie przypadki są obserwowane częściej w przypadku firm produkcyjno-magazynowych.

Od czego zależy cena wynajmu przestrzeni biurowej?

Z pewnością, dla każdego właściciela firmy istotne jest to, ile będzie musiał miesięcznie płacić za dany lokal użytkowy. Nie ulega wątpliwości, że cena w dużej mierze zależy od lokalizacji. Te biura, które umieszczone są w centrach dużych miast, kosztują znacznie więcej niż lokale usługowe w małej miejscowości lub na jej peryferiach. Z pewnością, agencje marketingowe, biura księgowe czy siedziby firm produkcyjnych powinny znajdować się w centrum. To zazwyczaj wpływa na większy dostęp do komunikacji miejskiej. Nasi pracownicy mogą korzystać z tramwaju czy autobusu, zamiast dojeżdżać gdzieś daleko autem.

O co należy zadbać wynajmując lokale użytkowe pod firmę?

W pierwsze kolejności warto zastanowić się, jak duża powierzchnia biurowa jest nam potrzebna. Każda firma podzielona jest na działy, w których pracuje konkretna liczba pracowników. Każdy dział powinien mieć swój pokój, a każda zatrudniona osoba swoje biurko. Oczywiście, niektóre lokale usługowe oferują przestrzeń typu hot desk – (kliknij po więcej). Pracownik nie ma wówczas jednego określonego miejsca pracy. Przychodząc rano do biura siada tam, gdzie aktualnie jest miejsce. To funkcjonuje zazwyczaj w wielkich korporacjach, które posiadają swoje biura rozliczeniowe finansowo-księgowe na obrzeżach miast. Warto również zadbać o to, by dany budynek posiadał kuchnię oraz pokój socjalny.