Obecnie na rynku architekci oferują potężne spektrum projektów domów parterowych. Na pewno każdy nawet najbardziej wybredny klient znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zaletą domów parterowych jest wygoda i dobra komunikacja pomieszczeń, które znajdują się na jednej kondygnacji. Dom parterowy posłuży z powodzeniem osobom w różnym wieku. Młode i energiczne osoby będą się w nim czuły komfortowo, a starsi domownicy nie będą mieli trudności w poruszaniu się (brak schodów i progów). Dom parterowy powinien stanowić spójną całość z ogrodem i łączyć się bezpośrednio z naturą. Dla urozmaicenia warto pomyśleć o kilku wyjściach na ogród (od strony słonecznej oraz bardziej zacienionej). Charakterystyczną cechą takich budynków są dachy płaskie lub dwuspadowe.
Czym się kierować przy wyborze projektu domu parterowego?
Mimo, iż architekci dobrze wiedzą jak z głową zaprojektować powierzchnię mieszkalną domu jednokondygnacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych aspektów. Przede wszystkim praktyczny i komfortowy rozkład pomieszczeń powinien być cechą takiego budynku. Warto rozdzielić strefę dzienną (salon z kuchnią) od strefy nocnej (sypialnie) oraz dobrze skomunikować z nimi łazienki. Istotną kwestią są również pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, schowki. Domy parterowe mają to do siebie, że nie posiadają podpiwniczenia, a więc trzeba je naturalnie czymś zastąpić. Powierzchnie użytkowe powinny być odpowiednio rozplanowane względem stron świata. Od strony północnej najlepiej zaprojektować pomieszczenia typu kotłownia czy spiżarnia. Wynika to z mniejszego ich nasłonecznienia. Strona południowa – bardziej słoneczna najlepiej spełni swą rolę dla usytuowania salonu, pokojów dziennych, gabinetu czy 3iura. Natomiast optymalną stroną dla sypialni i łazienki byłby wschód.
W celu zminimalizowania kosztów budowy, inwestor powinien szukać projektów możliwie prostych w budowie. Również decyzja o budowie sposobem gospodarczym może znacznie przyczynić się do zmniejszenia poniesionych nakładów. Nie należy jednak zbytnio oszczędzać na ociepleniu, ponieważ im lepsza izolacja budynku tym niższe koszty ogrzewania w przyszłości