Jaka jest różnica między kinkietem a lampą sufitową? Jakich wyglądają nowoczesne kinkiety i plafony i jaki rodzaj światła zapewniają? Jakie są najczęściej spotykane wzory lamp ściennych i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Wśród modeli opraw ściennych najczęściej spotykane są dwa rodzaje: plafony i kinkiety
Systemy przewodzące prąd mogą być również montowane na ścianie i można stosować oprawy naścienne.
Plafony to specjalny rodzaj opraw ściennych, które mocuje się bezpośrednio do ściany za pomocą tylnej ścianki. W przeciwieństwie do lamp ściennych, strumień świetlny plafonów nie jest regulowany.
Nowoczesne kinkiety natynkowe mają swoje zalety, a mianowicie – kompaktowość: plafon można zawiesić nawet w najciaśniejszym kącie pomieszczenia, gdzie pełnowymiarowy kinkiet jest nieodpowiedni). Nie zajmując wiele miejsca, plafony dają równomiernie rozproszone światło.
Plafony czy kinkiety ścienne
Prostota wyglądu wyjaśnia nasze postrzeganie plafonu jako oprawy czysto funkcjonalnej: natynkowe lampy ścienne są najczęściej umieszczane w łazienkach, na ścianach korytarzy i przedpokojów. Natomiast kinkiety ścienne są uważane za oprawy dekoracyjne i są zazwyczaj wybierane do salonów.
Nie zapomnij o oprawach wiszących do zabudowy: nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować je ze ścianą. Zazwyczaj jednak konstrukcja oprawy oświetleniowej wpuszczanej w ścianę wymaga współpracy z projektantem.
Dlatego swój pomysł będziesz mógł zrealizować tylko wtedy, gdy wykonasz ściany ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub obłożysz ściany panelami (pozostawiając szczelinę powietrzną). W przeciwieństwie do plafonów, kinkiety wpuszczane w ścianę mogą mieć zarówno stałe, jak i ruchome głowice, które mogą zmieniać kierunek wiązki świetlnej.