Mieszkanie surowe czy „pod klucz”?


Kupując nowe mieszkanie warto zastanowić się czy wolimy odebrać mieszkanie w stanie deweloperskim, czy wykończone „pod klucz”. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Stan deweloperskim

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest w stanie surowym. Na podłodze wylewka, ściany pokryte tynkiem, zamontowane grzejniki oraz drzwi zewnętrzne – to wszystko na co można liczyć decydując się na mieszkanie w stanie surowym.

Zaletą takiego rozwiązania jest radość z samodzielnego planowania, a następnie wykańczania mieszkania. Jest to wielka frajda, ale i ogromne wyzwanie logistyczne, które wiąże się z koniecznością poświęcenie dużej ilości czasu, na sporządzenie planu, zatrudnienie firm wykończeniowych, zrobienie zakupów oraz dopilnowanie postępu prac.

Nie jest to łatwe zadanie i nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, by poświęcić się wykończeniu mieszkania bez reszty.

Mieszkanie „pod klucz”

Deweloper, który proponuje mieszkanie wykończone „pod klucz” bierze na siebie ciężar dopilnowania całego procesu wykańczania. Jednocześnie inwestor oszczędza czas, który musiałby poświecić na dopilnowanie postępów prac budowlanych.

Niewątpliwą zaletą jest w tej sytuacji możliwość wejścia do mieszkania, które jest wyremontowane w każdym calu. Bardzo często istnieje również możliwość wykończenie sanitarnego kuchni oraz łazienki. Zadaniem inwestora jest umeblowanie mieszkania.

Zaletą wykończenie „pod klucz” jest oszczędność czasu, ale często również pieniędzy. Deweloper ma możliwość zakupu materiałów budowlanych w ilościach hurtowych, co daje szansę na uzyskanie korzystnych rabatów. Jednocześnie zatrudnia doświadczonych pracowników, co daje nadzieje na uniknięcie błędów, z którymi należałoby się liczyć zatrudniając nowe firmy do wykonania każdego z elementów remontu.

Decydując się na zakup mieszkania „pod klucz” można wiele zyskać. Najważniejszy jest spokój oraz zrzucenie z siebie ciężaru, którym niewątpliwie jest dopilnowanie prac. Inwestor zostawia sobie to, co najciekawsze w aranżacji mieszkania, czyli zakup mebli, dodatków i wszystkiego, co stanowi o niepowtarzalności mieszkania i nadaje mu jednostkowego charakteru.