Płyta sklejka – gdzie można ją zastosować?

mebel wykonany ze sklejek

Sklejka drewniana jest bardzo popularnym materiałem, często kojarzonym z tańszym zamiennikiem drewna. Współcześnie na rynku materiałów budowlanych można znaleźć różne rodzaje sklejek, nawet te wytwarzane z egzotycznych gatunków drzew. Najczęściej sklejki drewniane znajdują zastosowanie przy produkcji mebli oraz w budownictwie.

Płyta sklejka – co to właściwie jest?

Sklejki drewniane to materiały drewnopochodne, które są wykorzystywane do aranżacji i wykończeń wnętrz, ze względu na swoją przystępność cenową. Sklejka drewniana to nic innego jak kilka warstw płyt drewnianych, najczęściej ich liczba jest nieparzysta. Na zewnątrz najczęściej stosuje się fornir najlepszy jakościowo, by wygląd sklejki przyciągał uwagę potencjalnych kupujących.

Jak wspomniano wcześniej rynek sklejek drewnianych jest dość duży i z łatwością można kupić sklejki sosnowe, brzozowe lub dębowe. Sklejka drewniana posiada też różne grubości, najczęściej mieszczące się w przedziale od 3 mm do 5 cm. Oczywiście klienci, którzy potrzebują sklejki w innym wymiarze mogą zamówić ją indywidualnie.

Sklejki drewniane – czy to dobre rozwiązanie na zewnątrz?

W procesie produkcji sklejek drewnianych używa się specjalnych klejów, które są odporne na wilgoć. Jeśli jednak sklejka ma być użytkowana w pomieszczeniu szczególnie narażonym na działanie wilgoci warto ją zaimpregnować, gdyż warstwy drewna są niestety mało odporne na ten czynnik. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku, gdy sklejka drewniana ma być umieszczona na zewnątrz. Sklejka, która ma być odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne musi być laminowana specjalnym materiałem wodoodpornym.

Sklejka drewniana jest stosunkowo tańszym zamiennikiem drewna i może okazać się świetnym rozwiązaniem w wykończeniu wnętrz.