Ślimaki są szkodnikami wielu roślin, które uszkadzają ponad 150 gatunków roślin uprawnych i wyrządzają duże szkody w ogrodach warzywnych i sadach. Szczególnie aktywne są na ziemniakach, sałacie, roślinach okopowych, kapuście (kalafiorze i kapuście białej) oraz truskawkach. Ślimaki powodują dość typowe uszkodzenia, wygryzając otwory o nieregularnych kształtach.
Metody zwalczania ślimaków
Istnieją różne metody zwalczania ślimaków. W celach zapobiegawczych lub do leczenia obszarów, na których szkodniki występują w niewielkim stopniu, często stosuje się środki ludowe. Nie należy jednak lekceważyć tego problemu, ponieważ nie zawsze są one skuteczne.
Zwalczanie chwastów
Aby pozbyć się szkodników, należy najpierw odpowiednio wcześnie usunąć chwasty, zwłaszcza wokół szklarni. Należy je natychmiast usunąć wraz z resztkami roślin i innymi odpadkami, a następnie zastosować środek odstraszający ślimaki.
Specjalistyczne środki
Jeśli konwencjonalne metody nie przynoszą rezultatów, zwłaszcza podczas deszczowego lata, należy zastosować specjalne preparaty na ślimaki. Tego rodzaju produkty na bazie metaldehydu są dostępne w formie granulatu i przeznaczone do stosowania w gospodarstwach prywatnych.
Pułapki na ślimaki
Ponieważ ślimaki gromadzą się w wilgotnych miejscach pod przykryciem, niektórzy ogrodnicy stosują różne pułapki do zwalczania mięczaków. Na przykład nie podlewaj danego obszaru przez kilka dni, aby ziemia wyschła, a następnie obficie ją zwilż i umieść na niej deski, liście roślin i korę drzew, pod którymi ślimaki będą się gromadzić w ciągu dnia.