Czy prowadnica szuflady powinna być smarowana?

szuflada kuchenna na prowadnicy

Każda prowadnica to dość specyficzny element układów mechanicznego przeniesienia napędu. Składa się ona z dwóch podstawowych elementów, to jest właściwej, najczęściej metalowej prowadnicy i również metalowej szyny z kółkami prowadzącymi.

Tarcie a eksploatacja

Każda prowadnica podlega stopniowej eksploatacji. Nie ważne, czy jest to prowadnica szuflady, czy też element wchodzący w skład dużych maszyn. W związku z tym generowane są siły tarcia, do którego najczęściej dochodzi pomiędzy kółkami a prowadnicą właściwą. Niewłaściwy montaż prowadnicy może sprawić, że tarcie będzie zachodziło również pomiędzy elementami metalowymi. Warto podkreślić, że w przypadku ich wystąpienia należy je jak najszybciej wyeliminować.

Smarować, czy nie?

To, czy prowadnice do stołu lub szaf powinny być smarowane, zależy w głównej mierze od materiału wykonania kółek. Jeśli są to twarde kółka stalowe, to taka konieczność jak najbardziej się pojawia. Dzięki zastosowaniu smaru można bowiem nie tylko wyeliminować zbędne tarcie, ale też zmniejszyć podatność na występowanie rdzy. Jeśli jednak na szynie osadzone są kółka plastikowe (np. w składanych szafach) to takiej konieczności już nie ma.

Warto dmuchać na zimne

Mimo to, czasem warto posmarować prowadnice. Mowa tu zwłaszcza o elementach, które pracują w trudnych warunkach (np. poza domem, w piwnicy itd.). W ten sposób chroni się je przed oddziaływaniem wilgoci, skraplającej się pary wodnej, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Tak czy inaczej, konserwacja sprzętu mechanicznego zawsze jest ważna. I to niezależnie od tego, jaka jest jego rola.