Podczas rozpoczynania budowania domu trzeba zwrócić uwagę na naprawdę ogromną ilość najróżniejszych spraw i formalności. Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych jest oczywiście sam projekt budowanego domu. A jak się okazuje, tych jest na rynku naprawdę dużo. Jedną z ciekawszych propozycji są z pewnością projekty domów bliźniaczych. Czym są takie domy, a także jakimi wadami oraz zaletami się one charakteryzują?
Czym są domy bliźniacze?
Czym są bliźniaki? Są to dwa domy, które budowane są jako jedna, wspólna konstrukcja, charakteryzująca się najczęściej swoim lustrzanym odbiciem. Czasem zdarza się, że budowane są domy asymetryczne, lecz zaliczane jest to do rzadkości. Co bardzo ważne, domy te przylegają do siebie i dzielą ze sobą jedną wspólną ścianę. Dodatkowo bliźniaki budowane są na jednej, wspólnej działce, która później dopiero jest dzielona, najczęściej niewielkim, wewnętrznym ogrodzeniem. Jak zatem widać, jest to dość szczególny rodzaj projektu, który charakteryzuje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Jakie są jednak wady i zalety takiego domu? Czy warto się na niego zdecydować?
Jakie są wady i zalety domów bliźniaczych?
Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą projektu domu bliźniaczego, która najczęściej skłania inwestorów do zdecydowania się na niego, jest znacznie niższy koszt budowy. Co prawda sam budynek jest duży, ponieważ składa się z dwóch domów połączonych ścianą, lecz inwestycja traktowana jest jako jedna. Pozwala to zaoszczędzić na materiałach budowlanych, czy też na zapłacie firmie wykonującej inwestycje.
Jak łatwo się domyślić fakt, że takie domy nie są stawiane powszechnie, może być źródłem przypuszczeń o kilku minusach bliźniaków. Przede wszystkim warto pamiętać, że w takim domu znacznie pogarsza się strona prywatności oraz intymności. Druga rodzina, mieszkająca blisko za ścianą, z pewnością nie jest pod tym względem dobrym pomysłem. Co więcej, osoby te mogą prowadzić zupełnie inny, np. nocny tryb życia, co wiązać się będzie z wieloma nieprzyjemnościami.