Dlaczego materiał wykonania klamki jest tak ważny?

drzwi bezprzylgowe

Wiele osób podczas kupowania klamki do drzwi skupia się przede wszystkim na tym, jak się ona prezentuje. Patrzy się wtedy na jej wygląd, styl wykonania, czy też ewentualnie na to, w jaki sposób jest ona ukształtowana. Są to rzecz jasna ważne sprawy, lecz zdecydowanie najważniejszą jest to, z jakiego materiału dana klamka jest zrobiona. Dlaczego jest to tak ważne?

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Klamki drzwiowe, które umieszczone są na zewnątrz budynku, muszą każdego dnia zmagać się z naprawdę bardzo nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi. Oddziałuje na nie przez cały czas duża wilgotność, silne nasłonecznienie, czy też oczywiście niska, jak i bardzo wysoka temperatura. Wszystko to sprawia, że klamka zrobiona z kiepskiego i niezabezpieczonego przed takimi czynnikami materiału, bardzo szybko stanie się podatna na uszkodzenie. A to jak wiadomo, w przypadku klamki do drzwi zewnętrznych może być naprawdę sporą nieprzyjemnością.

Klamki do drzwi wewnętrznych

Mocna budowa

Materiał wykonania to jednak nie tylko zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, lecz również przed częstym używaniem. Klamka zewnętrza jest zdecydowanie najczęściej eksploatowaną klamką w całym budynku (tutaj więcej szczegółów). Żadna inna nie jest używana tak często. Z tego też powodu musi ona być zrobiona z dobrego i mocnego materiału, który będzie niewrażliwy na tak częste używanie. Materiały gorszej jakości mogą w przypadku tak częstej eksploatacji szybko zacząć np. pękać.