Drzwi prysznicowe – kryteria oraz ich znaczenie


Wybór drzwi prysznicowych nie jest zadaniem przesadnie trudnym, jednak aby zaoszczędzić sobie rozczarowań, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podejmując tą decyzję. Najczęściej spotykanym wejściem do kabiny prysznicowej są przeszklone drzwi. To właśnie od ich sposobu otwierania, usytuowania oraz konstrukcji zależy, jaka wygoda oraz swoboda ruchów będą nam towarzyszyć podczas kąpieli. Warto wiedzieć, że sporo też zależy od wielkości łazienki oraz jej układu.

Jakie znaczenie ma wybór drzwi do kabiny prysznicowej?

Planując budowę prysznica w łazience, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby dobrze się prezentowała, ale także na jej dopasowanie do dostępnej przestrzeni oraz funkcjonalność. O jej ostatecznym wyglądzie w dużej mierze decydują przeszklenia, które od indywidualnych preferencji, mogą odbiegać od standardowych rozwiązań. Jeżeli chodzi o ten zakres, producenci oferują bardzo szeroką paletę możliwości: szkło grawerowane, barwione, ornamentowe, piaskowe, czy satynowe.

Na funkcjonalność drzwi składają się także sposób oraz łatwość czyszczenia, łatwość zamykania oraz otwierania. Co więcej, drzwi, które będą dobrze dopasowane do przestrzeni łazienkowej, nie będą zajmować dodatkowego miejsca podczas otwierania, a nawet mogą przyczynić się do optycznego jej powiększenia.

Kryteria doboru drzwi prysznicowych

 1. Rozmiar. Z powodów oczywistych jest to najważniejsze kryterium wyboru drzwi prysznicowych.
 2. Typ zamknięcia:
  • drzwi uchylne,
  • drzwi prysznicowe przesuwne,
  • drzwi prysznicowe łamane,
  • drzwi prysznicowe wnękowe.
 3. Materiał:
  • szkło hartowane – jest to najczęściej wykorzystywany materiał do produkcji drzwi prysznicowych, jest on bowiem trwały, a także odporny na wszelkie uszkodzenia.
  • poliwęglan – jest on mniej trwały od szkła, ale znacznie lżejszy. Stosuje się go wyłącznie w wybranych modelach.
 4. Marka