Gotowe projekty domów. Czym się kierować przy wyborze?

gotowe projekty domów

Wybór projektu domu to bardzo poważna decyzja, ponieważ bezpośrednio wpływa na poszczególne etapy inwestycji oraz na efekt końcowy. Na polskim rynku wręcz roi się od gotowych rozwiązań. Z jednej strony dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, jednak nie jest łatwo dokonać wyboru, nie wiedząc do końca, jakimi kryteriami się kierować.

Najważniejsze aspekty przy wyborze projektu

  • Typ działki – projekt należy dobrać zgodnie z warunkami zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Informacji nt. temat można zasięgnąć w urzędzie gminy.
  • Typ domu – warto zastanowić się, jaki dom będzie najbardziej funkcjonalny w przyszłości dla jego mieszkańców (parterowy, z poddaszem czy wielokondygnacyjny).
  • Rodzaj dachu – ten parametr prócz estetyki wiąże się z planem zagospodarowania przestrzennego i ewentualnym uzyskaniem pozwolenia na budowę. Należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu i czy będzie to np.dach dwuspadowy, wielospadowy lub płaski.
  • Ilość i rozkład pomieszczeń – w tym przypadku istnieje pełna dowolność w zależności od preferencji użytkowników. Warto rozważyć ilość sypialni, łazienek, komunikację, ilość pomieszczeń gospodarczych, ewentualne biuro itd.
  • Budżet – kluczową cechą wpływającą na wybór gotowego projektu domu jest również kosztorys jego wykonania. Należy liczyć siły na zamiary, ponieważ źle zaplanowane wydatkowanie może przynieść wiele rozczarowań…

    Z gotowymi projektami domów możesz zapoznać się pod tym linkiem

Ostateczny wybór

Gotowe projekty domów są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które znalazły wariant zgodny z indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami finansowymi. Może to przynieść oszczędność nawet na poziomie kilku tysięcy złotych, pod warunkiem, że nie będą dokonywane istotne zmiany, wpływające na konstrukcję budynku. W przypadku drobnych korekt typu przesunięcie okna lub ścianek działowych nie ma to większego znaczenia.