Gdzie układać płytki patchwork?


Płytki patchwork to technika układania płytek na podłodze lub ścianie w formie pozornie niepasujących do siebie elementów o różnych barwach oraz deseniach, które razem tworzą niepowtarzalną całość. Mozaikę taką można stworzyć samodzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów.

Płytki patchworkowe w przedpokoju

Ten rodzaj układania patchworkowych płytek ze sklepu internetowego ekspercilazienek.pl sprawdzi się nawet w ciasnych pomieszczeniach, jak przedpokoje. Wystarczy wykorzystać je wyłącznie na niewielkich fragmencie ściany lub podłogi, tworząc niezwykły, niepowtarzalny efekt.

Należy jednak unikać ciemnych kolorów, które – szczególnie w przypadku niedużych korytarzy – mogłyby pogłębić klaustrofobiczne wrażenie i wizualnie pomniejszyć pomieszczenie.

A może w salonie?

Ten rodzaj układania płytek doskonale sprawdzi się w większości pomieszczeń. To także doskonały pomysł na niepowtarzalny pokój dzienny, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim, należy w miarę możliwości dopasować płytki do ogólnego wystroju pomieszczenia – na przykład kolorystyką. Może to być dobór na zasadzie kontrastu: najistotniejsze jest, aby desenie nie gryzły się ze sobą.

Dodatkowo, lepiej jest przeznaczyć na patchwork tylko jedną powierzchnię: ściany lub podłogę. Decydując się na stworzenie mozaiki na ścianach, warto postawić na gładką podłogę i odwrotnie – tworząc fantazyjną układankę z płytek na podłodze – ściany warto pomalować lub wytapetować w jednolitym kolorze.

Ciekawą dekoracją salonu, jeśli znajduje się w nim kominek, może być obudowanie go płytkami w niezwykłą mozaikę. Taka dekoracja nie tylko przyciągnie uwagę, ale również będzie niezwykle stylowa. Można mieć również pewność, że wzór jest w pełni unikalny, gdyż ciężko jest stworzyć dwie identyczne mozaiki. Ograniczeniem w tym temacie jest wyłącznie fantazja osoby tworzącej.